كد مطلب: 10848 2 خرداد 1390 ساعت 11:59

معاون مركز تحقیقات مخابرات:

آغاز پایلوت شبكه‌ ملی اطلاعات با هزار مشترك

در طرح پایلوت شبكه ملی اطلاعات، تمركز برروی تعداد كاربران است و مرحله‌ی اول با حدود هزار مشترك شروع و تا 10 هزار می‌رسد تا تست سرویس‌های مختلف برروی آن انجام شود.

 

مجید نورحسینی معاون پژوهشی مركز تحقیقات مخابرات درباره اجرای آزمایشی شبكه ملی اطلاعات در سال 89 اذعان كرد: شبكه ملی اطلاعات به صورت آزمایشی و در سطح بسیار محدود در سال 89 اجرا شد، اما در سال 90 در سطح نسبتا وسیع‌تری كه بتوان ارزیابی مناسبی برروی آن انجام داد، به بهره‌برداری می‌رسد كه این اجرا در سال 90 به صورت پایلوت است.
وی عنوان كرد: طرح پایلوت (آزمایشی) در 20 مركز تلفنی و به‌طور پراكنده در همه مناطق تهران انجام خواهد شد، اما به گونه‌ای نیست كه همه نقاط را پوشش دهد، ولی تمام نواحی اعم از شرق، شمال، جنوب و غرب را در برمی‌گیرد و در مكان‌هایی نیز یكسری كاربر مختلف در نظر گرفته شده‌اند تا طرح به صورت آزمایشی توسط آن‌ها انجام شود.
او در تشریح مفهوم شبكه ملی اطلاعات با اشاره به اینكه هركسی این شبكه را به زعم خودش تعریف می‌كند، گفت: در حالی كه تعریف ما از این شبكه، شبكه‌ای پرسرعت و همه‌گیر در كشور، صرف نظر از چگونگی تكنولوژی زیرساخت است. یك شبكه‌ پرسرعتی كه دسترسی آن برای آحاد مردم كشور وجود دارد و انواع سرویس‌های دیتا، صوت و تصویر برروی آن قابل ارائه است كه خدمات دولت و بانكداری و سلامت الكترونیكی نیز رفته رفته برروی این شبكه قابل اجرا خواهد بود.
وی در پاسخ به اینكه آیا با راه‌اندازی چنین شبكه‌ای ارتباط با درگاه بین‌الملل قطع خواهد شد؟ تصریح كرد: به هیچ وجه ارتباط ما با درگاه بین‌المللی قطع نخواهد شد ولی عمده اطلاعات این شبكه در داخل كشور موجود است و خرید از یك وب سایت تا ثبت اطلاعات در سازمان ثبت احوال، برروی آن انجام خواهد شد، اما با همه‌ این شرایط، برخی اطلاعات خارج از كشور موجود است و از همین طریق می‌توان به درگاه بین‌المللی وصل شد.
او خاطر نشان كرد: به نوعی هر اتصال اینترانت علاوه بر اینكه نوعی اینترنت داخلی است، اینترنت بین‌المللی را نیز به همراه دارد و دسترسی وسیع داخلی در كنار این دسترسی بین‌المللی است.
معاون مركز تحقیقات مخابرات ایران درباره فعالیت‌های این مركز در راستای شبكه ملی اطلاعات نیز گفت: مركز در نظر دارد، این شبكه را پله به پله و طی فازهای مختلفی اجرا كند تا در سرانجام آن سرویس‌هایی همچون IPTV و خرید اینترنت برروی آن قابل انجام خواهد بود.
او اضافه كرد: در طرح پایلوت تمركز برروی تعداد كاربران است و مرحله‌ اول حدودا از هزار مشترك شروع و تا 10 هزار می‌رسد تا تست سرویس‌های مختلف برروی آن انجام شود زیرا اگر كاربران نتوانند به سهولت از آن استفاده كنند، مانعی تلقی می‌شود و در طرح پایلوت چگونگی راحتی كار مدنظر است و شاید در این راستا مجبور شویم قطعه سخت‌افزاری جدیدی را بسازیم تا با محیط طراحی شده هماهنگی داشته باشد و به واسطه آن كاربری‌های متفاوت قابل عرضه باشد.
وی ابراز كرد: پس وظیفه ما این است تا تمام شرایط را در طرح پایلوت در نظر بگیریم و دسترسی آسان را ایجاد و دراختیار كاربران قرار دهیم كه به عقیده من تا حد حدودی می‌شود طی یكسال نتیجه‌گیری از اجرای طرح پایلوت را انجام داد.
نورحسینی قیاسی هم از ارتباط شبكه ملی اطلاعات و رابطه آن با قیمت پهنای اند داشت و خاطر نشان كرد:قیمت پهنای باند در داخل كشور بنا به دلایل متعددی به یقین پایین خواهد آمد كه یكی از دلایل عمده‌ آن راه‌اندازی شبكه‌ IP_MPLS ملی است كه این امكان را به ما می‌دهد تا ارتباطات داخلی را با قیمت پایین داشته باشیم.
وی افزود: اینترنت بین‌المللی نیز دارای یكسری تعرفه‌هاست كه ما باید آن را بابت زیرساخت‌های خارج از كشور پرداخت كنیم كه میزان و رقم آن هم بستگی به تعرفه‌های آنان دارد و تعیین‌كننده‌ قیمت آن كشورهای خارجی ارائه‌دهنده‌  خدمات هستند، هرچند قیمت جهانی این تعرفه‌ها هم در حال كاهش است ولی باید دانست هرچه قیمت پهنای باند پایین آید، نیاز در استفاده از آن بالا می‌رود.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: