كد مطلب: 10916 16 خرداد 1390 ساعت 09:23

18 خرداد روزی مهم برای اینترنت

اولین آدرسهای نسخه 6 اینترنت در راه هستند

چهارشنبه 8 ژوئن (18 خرداد) روز مهمی برای دنیای شبكه است به طوری كه در این روز اولین آدرسهای نسخه 6 اینترنت پروتكل نسخه (IPv6) آزمایش می شوند.

 

در سال 2011 عددهایی كه آدرسهای فعلی شبكه را می سازند تمام می شوند، بنابراین نیاز است كه از نسخه جدید اینترنت پروتكل برای رفع این مشكل استفاده شود. درحقیقت IPv4 یا نسخه فعلی اینترنت پروتكل اجازه می دهد كه تنها 2 به روی 32 آدرس ساخته شود.
این درحالی است كه نسخه جدید یعنی IPv6 ساخت 2 به روی 128 آدرس اینترنتی را امكانپذیر می كند. برای توضیح بیشتر می توان گفت كه در نسخه فعلی، هر آدرس IP از یك عدد 32 بیتی كه به 4 گروه از اعداد اعشاری بین 0 تا 255 تقسیم می شوند تشكیل شده است.
این درحالی است كه با ورود نسخه جدید IPv6 ، آدرس یك عدد 128 بیتی خواهد بود كه به 8 گروه از اعداد با مبنای 16 با ارزشهای اعشاری بین 0 تا 65535 تقسیم می شود.
بنابراین در هر متر مربع سطح زمین 666 هزار میلیارد میلیارد آدرس IPv6 وجود دارد درحالی كه در هر میلیون متر مربع از سطح زمین تنها 7 آدرس IPv4 می توان ساخت.
چهارشنبه این هفته، 8 ژوئن، روزWorld IPv6 Day نامگذاری شده است. در این روز، اولین آزمایشات این پروتكل جدید انجام می شود. شركت كنندگان این آزمایش كه در میان آنها نامهایی چون سیسكو، گوگل و یاهو به چشم می خورد حمایت كامل خود را از ترافیك IPv6 مورد محك قرار می دهند.
به گفته كارشناسان، بیشتر كاربران نباید هیچ تغییری را در آدرسهای سایتها احساس كنند و احتمال بروز چند مشكل كوچك در اتصال شبكه های خانگی كمی قدیمی تنها 0.05 درصد است.
شركت "سیسكو" در راستای این آزمایش، یك سری محصولات و خدماتی را ارائه كرده است كه عبور شركتهای تجاری از IPv4 به IPv6 را آسان می كنند.
"مارك تونسلی"، مهندس سیسكو در این خصوص توضیح داد: "سیسكو تعداد زیادی از بسته های محتوی سوئیچها، روترها و دستگاههای امنیتی را ارائه كرده است كه می توانند در آزمایشات بین المللی IPv6 به خوبی عمل كنند. IPv4 در 30 سال گذشته بسیار خوب كار كرده است. بنابراین انتقال به یك نسخه جدید آسان نخواهد بود اما این انتقال برای ادامه رشد اینترنت بسیار ضروری است."
وی افزود: "سیسكو برای آسان كردن عملیات انتقال به مشتریان خود در سه مرحله كمك می كند. این سه مرحله عبارتند از: نگهداری، آماده سازی و دستیابی. در مرحله اول، مشتریان با استفاده از فناوریهای انتقال باید بتوانند داده های خود بر روی سیستمهای موجود را كنترل كرده و از آنها نگهداری كنند. آماده سازی، مرحله برقراری اتصال میان IPv6 و IPv4 به روشی استراتژیك است و در نهایت، مرحله دستیابی، انتقال كامل به پروتكل 6 است. استفاده از IPv6 به غولهای انفورماتیكی اجازه می دهد كه شبكه های بزرگتر و موثرتری را طراحی كنند و به نوآوریهای جدیدتری برسند."
پیش بینی های شركت سیسكو نشان می دهد كه تا سال 2015 در سراسر دنیا 15 میلیارد دستگاه به اینترنت متصل خواهند شد.
رشد اخیر تبلتها و تجهیز دستگاههایی چون تلویزیونها و خودروها به اتصالات اینترنتی موجب خواهد شد كه ظرف چهار سال آینده تعداد دستگاههای متصل به شبكه به رقم 15 میلیارد برسد.
برطبق این پیش بینی ها در نیمه این دهه، 40 درصد از جمعیت جهانی (حدود سه میلیارد نفر) آنلاین خواهند بود. سیسكو همچنین تخمین زده است كه ترافیك اینترنت تا سال 2015 به 80 اگزابابت در ماه خواهد رسید.

 

منبع منبع:  مهر


نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: