كد مطلب: 18147 9 دی 1392 ساعت 01:25

موفق‌ترین طراح دنیا را بشناسید

تلنا: می‌خواهیم برای شما در مورد شخصی صحبت کنیم که بسیاری از افراد او را به عنوان بهترین و موفق‌ترین طراح جهان می‌شناسند.

 

تلنا: همیشه در هر حرفه‌ای یک بهترین وجود دارد؛ یک نفر که برای بقیه افراد که در آن حرفه فعالیت می‌کنند، حکم الگو را دارد و سعی می‌کنند تا از راه و روشش پیروی کرده و به موفقیت‌هایی که او رسیده، دست پیدا کنند. به عنوان نمونه بسیاری از افراد موفق‌ترین و بهترین شرکت فناوری اطلاعات را گوگل می‌دانند و به همین گونه برای هر چیزی یک بهترین در ذهن افراد وجود دارد.در این مطلب می‌خواهیم برای شما در مورد شخصی صحبت کنیم که بسیاری از افراد او را به عنوان بهترین و موفق‌ترین طراح جهان می‌شناسند. طراح انگلیسی‌تبار آیفون و آی‌مک که "جاناتان ایو" نام دارد با طراحی‌های منحصر به فرد خود مسیر جدیدی را برای بزرگترین تیم‌های طراحی صنعت فناوری جهان به وجود آورده است. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که مرکز اصلی شرکت اپل در کالیفرنیا به مکانی تبدیل شده است که موفق‌ترین طراح جهان ایده‌های ناب و بزرگ خود را در آن‌جا خلق کرده است. جاناتان ایو همیشه جلسه‌های کاری خود را با هم تیمی‌هایش با نوشیدن یک قهوه مرغوب آغاز می‌کنند و در قالب همین جلسه‌ها بوده است که شرکت آمریکایی اپل امروزه به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان فناوری تبدیل شده است. سهم جاناتان ایو در رسیدن به این پیروزی به قدری بوده است که در هفته گذشته، یک بیوگرافی غیر رسمی از او منتشر شد و در این بیوگرافی گوشه‌هایی از زندگی او به نمایش گذاشته شد که باعث رسیدن شرکت اپل به موفقیت امروزش شده است. ایو علاقه بسیار زیادی به گوش دادن موسیقی داشته و همیشه در هنگام کارش موسیقی گوش می‌کند. برای این که از این کار لذت بیشتری ببرد در اتاق خود یک ست اسپیکر بسیار مجهز تعبیه کرده است اما به جز یک میز کار و یک چراغ مطالعه و یک صندلی کلاسیک ساخت سال 1976 وسیله دیگری در اتاقش به چشم نمی‌خورد. فردی با نام "لیندر کنی"، برای نوشتن کتاب بیوگرافی از جاناتان ایو از او درخواست همکاری کرد اما درخواست او به صورت مودبانه‌ای توسط او رد شد ولی چند تن از همکارها و همکلاسی‌های سابق ایو، با او همکاری کردند تا بتواند به نشر یک کتاب در مورد زندگی جاناتان ایو بپردازد. در سال 2011 در مراسم تشییع پیکر "استیو جابز"، در زمان سخنرانی ایو، او از جابز به عنوان بهترین و وفادارترین دوستش یاد کرد و بسیاری از مردم این دو را به عنوان دوستانی بسیار صمیمی می‌شناختند.


در تصویری که در این کتاب از اپل کشیده شده است، نقش جاناتان ایو بسیار پر رنگ‌تر از استیو جابز در موفقیت اپل نشان داده شده است. خود جاناتان ایو می‌گوید، ایده‌های جابز در بعضی از مواقع به قدری عجیب و جالب بود که هر دوی ما از خوشحالی زبانمان بند می‌آمد اما با تمامی این موارد، کنی با استفاده از اطلاعاتی که از اطرافیان جاناتان ایو جمع‌آوری کرده، او را به شکلی توصیف کرده که همه به نقش پررنگ او در اپل پی ببرند.در ادامه بخشی از این بیوگرافی را در این جا برای شما خواهیم آورد.


"ایو مردی بسیار مودب است که گاهی اوقات بد اخلاق می‌شود. او تا به حـال سر کسی فریاد نزده و در حالت کلی باید گفت که کنـار آمدن با این شخصیت کار بسیار راحتی است. او بسیار مهربان است و دقت بالایـی در کارش دارد و همیـن موضوع باعـث شده که همیشه به عنوان یک عضو راهگشا در کارهای تیمی شرکت داشته باشد. اگر بخواهیم جزئیات بیشتری در مورد او بگوییم باید گفت که جاناتان ایو فرزند مایک ایو است که به حرفه نقره‌سازی مشغول است. او یکی از شخصیت‌های مشهور صنعت طراحی فناوری در مدارس بریتانیا است. نوآوری‌های او یک سرمایه 130 میلیون دلاری، یک خانه به ارزش 17 میلیون دلار و ده‌ها ماشین پرسرعت بسیار مدرن برایش به ارمغان آورده است. ایو با یکی از همین ماشین‌های گران قیمتش چند وقت پیش یک تصادف مرگبار کرد که از آن جان سالم به در برد و بعد از پشت سر گذاشتن آن، دستمزدش از طرف شرکت اپل به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این اتفاق باعث شده بود که مدیران اپل تازه بفهمند که وجود و حضور او تا چه حد برای شرکت اپل حیاتی و ضروری است. ایو موفقیتش را مدیون رابطه بسیار صمیمی که با پدرش دارد، می‌داند و به گفته خودش اگر حمایت پدرش نبود هیچ‌گاه استعدادهایش شکوفا نمی‌شد".کنی در بخش‌هایی از این بیوگرافی تا حد زیادی اغراق هم کرده است. به عنوان مثال در قسمتی، یک تیم 16 نفره نوآوری اپل را با تیم مشابه شرکت سامسونگ که 1000 کارمند دارد، مقایسه می‌کند. "سابقه 21 ساله ایو در اپل، همیشه موفق نبوده است و اولین پروژه او که تبلت نسل دوم Newton بود، نتوانست به خط تولید راه پیدا کند و بسیاری از کارشناسان می‌گویند شکوفایی جابز زمانی به اوج خودش رسید که جابز در سال 1996 به اپل بازگشت و با سنگدلی تمام، 4200 جایگاه شغلی را تعدیل کرد. درست در زمانی که ایو قصد داشت از اپل استعفا دهد این اتفاق رخ داد و بعد از بازگشت جابز، ایده آی‌مک نقطه شروعی برای همکاری طلایی استیو جابز و ایو به حساب می‌آمد. آی‌مک به محصولی تبدیل شد که انقلابی در فضای مهندسی شرکت اپل به وجود آورد و ایده آن مدت زمان بسیاری به صورت راز نگه داشته شد تا زمانی که یک سخت‌افزار کوچک از آن به عنوان نمونه ساخته شد. طراحان تیم ایو، بیشتر زمان خود را در کارخانه‌ها مشغول پیدا کردن راهی برای تولید سخت‌افزار بودند و بیشتر ایده‌های آن‌ها وارد خط تولید شده و به محصولات بزرگ و موفقی تبدیل شدند".


 

منبع منبع:  بایت


کلید واژه ها: • دنیا تلنا طراح موفق‌ترین
نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: