كد مطلب: 20429 3 آبان 1395 ساعت 17:34

وزیر ارتباطات خبر داد:

رسیدگی به مشکلات صداوسیما با تولیدکنندگان محتوا/برگشت اختلاف هزینه مخابرات در قبوض تلفن ثابت

تلنا: مخابرات تفسیر متفاوتی از دو مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات داشته که براساس آن مقرر شد 10 هزار تومان‌هایی که بابت ثبت‌نام خط تلفن ثابت از برخی مشترکان دریافت کرده با بازگردانند.

 

محمود واعظی وزیر ارتباطات در همایش نکوداشت پدافند غیرعامل در وزارت ارتباطات درباره ابهامات قبوض این دوره تلفن ثابت و تخلف مخابرات توضیح داد: مخابرات تفسیر متفاوتی از دو مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات داشته که براساس آن مقرر شد 10 هزار تومان‌هایی که بابت ثبت‌نام خط تلفن ثابت از برخی مشترکان دریافت کرده با بازگردانند.
وی ادامه داد: بنابر اشتباه دوم مخابرات در حالی که مقرر شده بود برای شهرها 200 دقیقه و برای روستاها 330 دقیقه مکالمه در هر ماه به عنوان حداقل کارکرد الزامی شود اما مخابرات در محاسبه علی‌رغم درج این هزینه اجباری هزینه این میزان دقایق را نیز محاسبه کرده بود که اشتباه کرده است و در واقع تا سقف 200 و 300 دقیقه مکالمه در شهرها و روستاها اجباری و رایگان است و هزینه آن نباید اخذ شود.
به گفته وی مخابرات باید حداقل کارکرد را تنها از حدود 7 تا 8 میلیون خط تلفنی که مشترکان دراختیار دارند و از آن هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند اخذ کند.
واعظی همچنین از دیگر تخلف مخابرات خبر داد و گفت: در گذشته که تلفن ثابت 50 هزار تومان بود با اخذ هزینه امکان انتقال تلفن ثابت وجود داشت اما اکنون به متقاضیان انتقال خط گفته می‌شود که خط جدید بخرید در حالی که انتقال داخل مرکز مجاز و انتقال از مرکز مخابراتی به مرکز دیگر بسته به مهیا بودن شرایط باید امکان‌پذیر باشد.

فیلترینگ تا دلتان بخواهد متولی دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بعضی اوقات می شنوم مطالب جانبی در ارتباط با پدافند غیرعامل مطرح می شود که از اثر آن خود پدافند غیرعامل می کاهد، ابراز کرد: تولید محتوا، فیلترینگ و... تا دلتان بخواهد در کشور متولی دارد لذا پدافند غیرعامل به کار خودش بپردازد.
وی افزود: در سال 59 تا 60 که مخابرات بودم شبکه ارتباطی کشور دارای اهمیت بود اما اهمیت آن به اندازه ای بود که اگر ارتباطات مختل می شد نهایتا بخشی از ارتباطات از دست می رفت اما امروزه سیستم کنترلی بسیاری از زیرساخت های با اهمیت کشور در اختیار شبکه ارتباطی است.
او خاطر نشان کرد: لذا اگر مشکلی پیدا کنیم آنها نیز شبکه شان با اختلال مواجه می شود. از این جهت شبکه های ارتباطی کشورها زیرساخت زیرساخت ها شده است.
واعظی با بیان اینکه دیروز وقتی چند دقیقه اینترنت تهران قطع شد، همه گفتند چه شده است، گفت: اما این در حالی بود که شبکه داخلی کشور در حال کار بود. با این حال موضوع پدافند غیر عامل را از جمله موضوعات کلیدی می دانیم و به آن می پردازیم.
وزیر ارتباطات با تأکید بر تجهیزاتی که استفاده می کنیم باید خودمان روی آن تسلط داشته باشیم، بیان کرد: باید سرمایه گذاری روی این مقوله انجام دهیم و تا جای ممکن بومی سازی داشته باشیم. با این کار می توانیم بر تکنولوژی مورد استفاده مان تسلط داشته باشیم.
وی خاطر نشان کرد: شرکت ها و سازمان های تابعه وزارت ارتباطات بدانند مجموعه تجهیزاتی که داخل کشور استفاده می شود باید مصون باشد.


بررسی شکایت صدا و سیما از سایت‌های ویدئوی آنلاین

وی درباره مشکلات اخیر تولیدکنندگان محتوا از جمله سایت‌های ویدئوی آنلاین با سازمان صدا و سیما،‌ اظهار داشت: در این باره آقای جهرمی مدیرعامل شرکت زیرساخت مذاکراتی را با آقای علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما داشته‌اند.
به گفته وی این موضوع درون خانوادگی است و ابتدا تلاش می‌کنید آن را با آقای علی عسکری حل کنیم اما اگر نشد شورای عالی فضای مجازی برای رسیدگی به چنین موضوعاتی ایجاد شده که موضوع در آنجا مطرح خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: همه ما اتفاق نظر داریم که باید با تولید کنندگان محتوای ایرانی و محتوای داخل و تمامی شرکت‌هایی که محتوای داخلی را ارائه می‌دهند مهربان باشیم زیرا بخش مهمی از شبکه ملی اطلاعات بر پایه رونق محتوای داخلی استوار خواهد بود.

طبقه بندی دسترسی کاربران اینترنت طبق تخصص

واعظی درباره آخرین اقدامات وزارت ارتباطات در باره فیلترینگ هوشمند گفت: همکاران شرکت ارتباطات زیرساخت درباره سایت‌های غیراخلاقی رباتی ایجاد کرده‌اند که روزانه به صورت خودکار این سایت‌ها را مسدود می‌کند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: درباره سایت‌هایی که اکثر مطالب آنها قابل استفاده است اما مطالب غیراخلاقی نیز دارند فیلترینگ هوشمند اعمال می‌شود و با این قابلیت تعداد مطالب نامناسب این دسته از سایت‌ها از 5 درصد به یک درصد رسیده و معتقدم باید به صفر درصد برسد.
وی گفت: اکنون در ابتدای فاز دوم فیلترینگ هوشمند هستیم و در فاز سوم فیلترینگ را به شرکت‌های لایه دسترسی ارائه کننده اینترنت واگذار می‌کنیم.
به گفته وی در فاز سوم هویت استفاده کنندگان از اینترنت عملا مشخص است و در این فاز ممکن است استفاده از سایتی مربوط به مطالب پزشکی برای یک فرد غیرپزشک مناسب نباشد یا استفاده از یک سایت تخصصی برای یک فرد غیرمتخصص مناسب نباشد که این تفکیک دسترسی انجام خواهد شد.
به گفته وی در حالت کلی شبکه‌هایی که رمز نباشد با فیلترینگ هوشمند پالایش می‌شود و درباره شبکه‌های رمز نیز رویکرد داخلی‌سازی را در دستور کار داریم.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: