كد مطلب: 20662 24 مهر 1396 ساعت 18:56

در پنل اقتصاد دیجیتال عنوان شد

ظرفیت چهار هزار میلیارد تومانی در تولید محتوا/75درصد از اقتصاد دیجیتال ایران در حوزه تلکامپ

تلنا: در حوزه فناوری اطلاعات ویدئوها از ظرفیت بالایی برای رشد برخوردارند به طوریکه تنها در بحث ویدئوهای تبلیغاتی ظرفیت درآمدزایی ۴ هزار میلیارد تومانی وجود دارد.

 
به گزارش خبرنگار تلنا، محمد جواد آذر جهرمی در پنل اقتصاد دیجیتال هجدمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابراتی و اطلاع‌رسانی گفت:  نگرانی‌هایی در پذیرش فناوری اطلاعات و ارتباطات در چهار دسته بندی زیرساخت، تولید محتوا مناسب با فرهنگ کشورها، مهارت و مقرون به صرفه بودن خدمات وسرویس ها وجود دارد.
وی گفت: در زیرساخت ظرف چهار سال گذشته سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته و باعث شده تا زیرساخت به معنای واقعی وجود داشته باشد. مثلا در بحث پهنای باند موبایل رشد بسیار بالا از 300 هزار به 40 میلیون مشترک ایجاد شده است. این در حالی است که زیرساخت کشور رشدی 10 برابری داشته است. همچنین در حوزه اینترنت ثابت رشد بسیار زیادی ایجاد شده است.
جهرمی افزود: امروزه در پهنای موبایل وضعیت مناسبی وجود دارد اما در حوزه اینترنت ثابت باید رشد بیشتری ایجاد شود.
وزیر ارتباطات ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه ها تولید محتوای بومی است. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده حوزه تولید ویدئو می‌تواند چهار هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد.
چرا که در مدل فیبر نوری، اینترنت حجمی است و مدل‌های غیرحجمی در کشور ارائه نمی‌شود. به همین دلیل است که کاربران در مصرف حجم اینترنت محافظه‌کار هستند.
وی در پایان گفت: اما بزرگ‌ترین مشکل در اینترنت ثابت عدم سرمایه‌گذاری است چرا که شرکت مخابرات به دلیل مشکلات مالی نمی‌تواند سرمایه‌گذاری در حوزه اینترنت انجام دهد که این مشکل بزرگ باید رفع شود.

ابوالحسن فیروزآبادی رییس شورای فضای مجازی نیز در این پنل اظهار داشت: فضای مجازی یک تکنولوژی اجتماعی و اقتصادی است و حوزه ict به دنبال توسعه کشور در هر دو حوزه اجتماعی و اقتصادی از جمله عدالت است.
فیروزآبادی گفت: در بازار دیجیتال عدم تناسب وجود دارد،عدم تناسب در حوزه اقتصاد دیجیتال این است که در دنیا ۴۰ تا ۴۵ درصد اقتصاد در حوزه دیجیتال بخش سرویس‌ها است و مابقی آن اقتصاد خدمات اما در ایران در بخش اقتصاد مخابرات یک وضعیت چاقی وجود دارد که در نهایت لاغر است. ۷۵ درصد از اقتصاد دیجیتال ایران در حوزه تلکامپ است و سرویس‌ها هشت درصد از آن را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: نگرانی‌هایی نیز در حوزه وابستگی به خارج در حوزه دیجیتال وجود دارد. برخی شرکت‌ها مثل گوگل در تمام زمینه‌های اقتصاد دیجیتال از جمله تولید سیستم‌عامل، ارائه خدمات اینترنت تا خدمات موبایل فعالیت می‌کنند که باعث شده تا نگرانی‌هایی در زمینه وابستگی به سیستم‌های خارجی ایجاد شود.
دبیر شورای فضای مجازی در پایان افزود: انتقاد نسبت به برخی سرمایه‌گذاری‌های پولی و مالی در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد. در حال حاضر بانک ها در حوزه تولید فولاد سرمایه‌گذاری می‌کنند اما حوزه فناوری اطلاعات که می‌تواند در چند جهت به توسعه کشور کمک کند سرمایه گذاری صورت نمی گیرد که این نیازمند تدوین قوانین در حوزه بانکی و مالی است.
 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: