كد مطلب: 15535 23 اسفند 1391 ساعت 16:38

رییس مرکز توسعه فناوری و رسانه‌های دیجیتال خبر داد:

پیامک‌های انبوه انتخاباتی ساماندهی می‌شود

ارسال SMS با شماره‌های دارای هویت

تلنا: بر اساس آئین نامه‌ای که در دست تدوین است، ارسال SMSهای تبلیغاتی کاندیداها باید با شماره های دارای هویت و تعریف شده صورت می‌گیرد

 
تلنا: بر اساس آئین نامه‌ای که در دست تدوین است، ارسال SMSهای تبلیغاتی کاندیداها باید با شماره های دارای هویت و تعریف شده صورت می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار تلنا، دکترحسن علیزاده رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال امروز در نشست خبری با اشاره به آئین نامه ساماندهی پیامک های تبلیغاتی و انبوه در کشور که هم اکنون در دست تدوین مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اظهار داشت: این آئین نامه تا پایان فروردین ماه به تمامی شرکت های ارائه دهنده خدمات پیامک و تولیدکنندگان محتوا ابلاغ می شود.
وی با بیان اینکه بحث ارسال SMSهای انبوه باید با مجوز این مرکز ارائه شود، ادامه داد:در ایام انتخابات ریاست جمهوری نیز توسط این آئین نامه کاندیداها موظفند پیامک های انبوه ارسالی خود را با شماره های دارای هویت و تحت یک سامانه تعریف شده مشخص ارسال کنند.
علیزاده گفت: تعریف ما از پیامک های انبوه، ارسال بیش از هزار پیامک از طریق سامانه های پیامکی است و به هیچ عنوان قصد ورود به حریم شخصی و خصوصی مشترکان تلفن همراه را نداریم.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با تاکید بر اینکه سامانه نظارت بر محتوای پیام کوتاه براساس این آئین نامه راه اندازی خواهد شد، تاکید کرد: ساختن فیلم های انتخاباتی که از طریق حامل‌های دیجیتال تکثیر و منتشر می شود و نیز پیامک های تبلیغاتی باید با مجوز این مرکز در زمان انتخابات به مردم عرضه شود.
رییس مرکز توسعه فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:در موضوع انتخابات، روی محتوای دیجیتال پیامک‌های انبوه از طریق این مرکز نظارت خواهد شد.
حسن علیزاده بیان اینکه سال 91 از نظر مالی نسبت به سال‌های گذشته بسیار خاص‌تر بود‌، گفت: تاکنون 32 درصد بودجه‌ای که برای مرکز تعیین شده بود را دریافت کردیم؛ البته همچنان امیدواریم که تا پایان سال مابقی نیز پرداخت شود و به همین دلیل از برنامه‌هایی که در نظر داشتیم کمی عقب افتادیم.
او ادامه داد: برگزاری 12 نمایشگاه استانی به جز نمایشگاه سراسری تهران در نیمه‌ اول سال از جمله اقداماتی بود که این مرکز انجام داد اما علیرغم استقبال شدیدی که در استان‌ها شده بود‌، نتوانستیم مابقی را برگزار کنیم و امیدواریم تا آخر دولت بتوانیم چند نمایشگاه استانی دیگر داشته باشیم.
علیزاده با اشاره به پخش تیزرهای تبلیغاتی مرکز رسانه‌های دیجیتال بیان کرد: 23 عنوان تیزر تبلیغاتی در موضوعات مختلف پخش شد که اکنون با اینکه چند ماهی از پخش آنان گذشته است، همچنان آثار و تبعات مثبتش را دریافت می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم پخش این تیزرها را ادامه دهیم.
او درباره‌ی برگزاری مسابقات پیامکی تصریح کرد: برای اولین بار از روز 10 اردیبهشت که روز خلیج فارس است، مسابقات پیامکی را با دو اپراتور آغاز کردیم و مسابقات دیگری نظیر این به مناسبت آزاد سازی خرمشهر و نیمه شعبان نیز برگزار شد.
علیزاده با تاکید بر اینکه از طرف مرکز رسانه‌های دیجیتال از یازده بازی برای تولید حمایت شده است‌، اظهار کرد: تعدادی از این بازی ها تا کنون به بازار آمده اند و تا قبل از پایان دولت حدود شش بازی از این بازی‌ها وارد بازار خواهد شد.
او ادامه داد:‌ از 20 اسفند امسال نرم‌افزار بازی‌های شبکه‌ای با توان بومی کشور عملیاتی شده است که این اتفاق بزرگی است و اولین بازی تحت شبکه ایرانی که «مبارزه با خلیج عدن» نام دارد بالای 200 هزار نسخه به فروش رسیده است که این رکورد بسیار خوبی به حساب می‌آید.
علیزاده با اشاره به آماده شدن کتاب ضوابط نشر بیان کرد: کتاب ضوابط نشر آماده شده و قبل از سال 92 منتشر می‌شود. انتشار این کتاب از برخوردهای سلیقگی برای ارائه مجوزهای حامل‌های دیجیتال جلوگیری می‌کند و به آنها نظم می‌بخشد.
او افزود: در سال‌ 91 برای اولین بار جشنواره‌های رسانه دیجیتال رضوی و سومین دوسالانه کاریکاتور را برگزار کردیم. همچنین با توجه به سال تولید ملی جشنواره پویانمایی را نیز با همان موضوع برگزار کردیم که 30 فروردین سال آینده داوری آن شروع خواهد شد.
علیزاده درباره‌ی اولین جشنواره فیلم و عکس تلفن همراه بیان کرد: قرار بود که از اول اسفند ماه داوری این جشنواره آغاز شود اما به دلیل رسیدن بهار فرصتی دادیم تا مخاطبان عکس‌های نوروز خود را نیز برای ما بفرستند و این داوری به آخر فروردین ماه موکول شد. همچنین در آخر فروردین اختتامیه جشنواره رسانه‌های دیجیتال خانواده نیز برگزار خواهد شد.
علیزاده با بیان اینکه موضوع آیین‌نامه‌ها و ضوابط حوزه‌ها یکی از دغدغه‌های مرکز رسانه‌های دیجیتال بود‌، گفت: آیین‌نامه نظارت و اعمال مقررات بر فعالیت فراهم‌کنندگان شبکه و محتوا با همکاری وزارت ارتباطات و با تصویب یکی از کمیسیون‌های شورای عالی فضای مجازی تدوین شده و برخی از موارد آن نیز به تصویب رسیده است.
او ادامه داد: آیین‌نامه ضوابط فعالیت رسانه‌های برخط نیز تدوین شده و به شورای عالی فضای مجازی برای تصویب فرستاده شده است. یکی از دلایل ما برای تدوین این آیین‌نامه نگرانی‌های فعالان حوزه رسانه‌های برخط برای امنیت شغلی‌شان است. همچنین به دستور وزیر ارشاد برای نحوه فعالیت آموزشگاه‌های اینترنتی نیز آیین‌نامه‌ای تدوین شده است.
علیزاده با بیان اینکه در طرح ارتقا سواد دیجیتال تاکنون یک میلیون و 570 هزار نفر عضو شده‌اند‌، تصریح کرد: از این تعداد 330 هزار نفر خانم و مابقی آقا هستند و 828 هزار نفر تا کنون در آزمون‌های تعیین سطح این طرح شرکت کرده‌اند. بعد از پایان آزمون‌ها و سطربندی‌ها کارهای ارائه دروس با همکاری دانشگاه تهران آغاز می‌شود.
او با اشاره به نقش مرکز رسانه‌های دیجیتال به عنوان متولی صدور مجوز نرم‌افزار بیان کرد: 398 عنوان گواهی ثبت نرم‌افزار‌، 2637 گواهی انتشار نرم‌افزار، 2442 عنوان صدور مجوز تکثیر نرم‌افزار‌ داشته‌ایم. همچنین طی سال جاری، 196 عنوان مجوز فعالیت موسسه صادر شده است.
علیزاده ادامه داد: یکی از سامانه‌هایی که برای راه‌اندازی آن تلاش شده است، سامانه‌ای است که بتواند پارامترهای مورد نظر ما و همچنین رتبه‌بندی سایت‌ها را داشته باشد.
او با اشاره به شماره دریافت شکایت پیامکی که در آذر ماه راه‌اندازی شده بود‌، گفت: با همکاری وزارت ارتباطات این آیین‌نامه تدوین شد و شکایت زیادی از مردم برای قطع پیامک‌ها به دست ما رسید اما یکی از مشکلات این است که مخاطبان پس از درخواست قطع پیامک با قطع پیامک های بانکی و یا کاری خود نیز مواجه می‌شوند که امیدواریم با همکاری وزارت ارتباطات با اپراتورها این مشکل مرتفع شود.
علیزاده درباره‌ی آمار سایت ساماندهی افزود: حدود 50 هزار سایت ایرانی در این سامانه ثبت شده‌اند که از این تعداد سی هزار و 840 سایت ‌، 11 هزار و 9 وبلاگ،‌ 33 گروه و دو هزار و 806 زیر دامنه هستند که این نشان دهنده روند خوبی است البته ثبت شدن در این سایت صرفا برای احراز هویت است اما پس از تصویب آئین‌نامه می‌توان آن را به صورت پروانه و یا مجوز درآورد.
او ادامه داد: سی هزار و 832 سایت HTTP هستند 13 هزار و 169 دامنه .COM و 14 هزار و 289 دامنه .IR و هزار و 487 دامنه .NET و 834 دامنه .ORG هستند. همچنین بیشترین فراوانی سایت‌ها مربوط به شهر تهران با ثبت 16 هزار و 359 دامنه در سایت ساماندهی است.
او با اشاره به شبکه ملی فرهنگ بیان کرد: تاکنون 400 خانه فرهنگ راه‌اندازی شده است و امیدواریم تا آخر فروردین به همان عدد 500 که قول داده بودیم برسیم به شرط آنکه مشکلات مالیمان حل شود.
علیزاده درباره‌ طرح موبایل دانش آموزی توضیح داد: ابتدای سال جاری طرح موبایل دانش آموزی با ساختن مدل‌ها و یک پروژه اقتصادی از طرف وزیر ارشاد تقدیم وزیر آموزش و پرورش شد اما هنوز ما هیچگونه پاسخ رسمی در رابطه با بررسی آن دریافت نکرده‌ایم.
علیزاده همچنین درباره‌ معرفی 100 سایت برتر به شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: 100 سایت برتر به شورای عالی مجازی معرفی شدند و بعد از تعطیلات قول‌ها در این رابطه عملی خواهد شد در حال حاضر شورای عالی فضای مجازی در حال تجهیز امکانات برای این سایت است.
بازی رایانه ای ترور دانشمندان هسته ای رونمایی شد
در این مراسم همچنین از بازی رایانه ای حادثه در تهران که به موضوع ترور دانشمندان انرژی هسته ای کشورمان می پردازد، با حضور پدر شهید مصطفی احمدی روشن رونمایی شد.
بازی رایانه ای حادثه در تهران با حمایت مرکز توسعه ای فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال امروز رونمایی و آماده توزیع به بازار مصرف شد. این بازی رایانه ای با سبک اکشن سوم شخص و با سرمایه 400 میلیون تومانی توسط شرکت اورمزد پارسه تولید شده است که طولانی ترین بازی ایرانی با 7 ساعت بازی به حساب می آید.
در مراسم رونمایی از این بازی رایانه ای پدر شهید مصطفی احمدی روشن با اشاره به جنگ نرم که از سوی دشمنان انقلاب ایجاد شده است، خاطر نشان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری استکبار جهانی می‌خواهد ثابت کند که بعد از انقلاب درهای علم، فرهنگ و تمدن به روی مردم بسته شده است که وظیفه سنگینی که به عهده قشر دانشجو و دانشمند کشورمان گذاشته شده، این است که در این جنگ پیروز میدان شوند.
 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: