كد مطلب: 1773 9 آذر 1387 ساعت 11:03

مشكل این نیست، لطفاً حلش نكنید

 

وضعیت ارتباط رسانه‌ها و كاربران با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كشور، دقیقاً مصداق یك خاطره حزن انگیز و در عین حال پندآموز تاریخی است.

در تاریخ نقل است كه در دوره سلطنت آقا محمدخان قاجار برای ایجاد روابط سیاسی و تجاری یك هیأت فرانسوی از راه استانبول به تهران آمد.

سپس در سال 1215 یك تاجر ارمنی حامل مكاتبات رسمی از طرف امپراتوری فرانسه با كمك روسو كنسول آن دولت در بغداد وارد ایران شد.

ولی چون در تهران كسی نتوانست این نامه‌ها را بخواند! اقدام روسو بی‌نتیجه ماند.

حال اگر شما دنبال‌كننده روابط بین كاربران با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشید به وضوح به چنین مشكلی پی می‌برید.

مثل اینكه همچنان اعلامیه‌های زیبا و دلنشین این وزارت مبنی بر افزایش پهنای باند ادامه دارد و با تناقضات بسیاری این موضوع از سوی مسئولان هر از گاهی اعلام می‌شود.

گروه دانش روزنامه همشهری برای احقاق حقوق شهروندان در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات تلاش‌های بسیاری داشته است و سرانجام این تلاش‌ها، به 2جوابیه از سوی وزارت ارتباطات ختم شد كه در هر 2جوابیه آمده بود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ مشكلی در ارائه پهنای باند ندارد و حتی بیش از میزان درخواست ISPهاست (در ملاقاتی كه با مسئولان آن وزارتخانه محترم در روزنامه همشهری داشتیم هم بر این مسئله تأكید شد) كه بیش از 70 درصد پهنای باند موجود در كشور بی‌استفاده است و متقاضی ندارد.

این مسائل یادتان باشد، حالا به این خبر كه چند روز پیش منتشر شد هم دقت كنید.

معاون طرح و توسعه شركت ارتباطات زیرساخت‌ از 3 برابر شدن ظرفیت انتقال كشور با اجرای برنامه 5 ساله‌ چهارم خبر داد.

غلامرضا كشت‌گر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: مناقصه‌ برنامه‌ 5 ساله‌ چهارم برگزار و برنده‌ آن مشخص شده است و قرارداد مربوطه در حال مبادله است.

وی با بیان اینكه از 4ماه دیگر نصب تجهیزات این طرح آغاز می‌شود، تصریح كرد: با اجرای كامل این برنامه می‌توانیم پاسخگوی تمام نیازهای اپراتورهای خصوصی، استان‌ها، موبایل، شركت‌ها و یا هر ارگان و سازمان در زمینه پهنای باند باشیم و به هر میزانی كه آنها درخواست داشته باشند، پاسخ خواهیم داد.

معاون شركت ارتباطات زیرساخت‌ در پایان خاطر نشان كرد: این طرح به‌صورت یكپارچه است و بهره‌برداری كامل آن از اواخر سال 88 آغاز می‌شود. اگر در مملكت ما پهنای باند بیش از تقاضای كاربران وجود دارد، پس چرا 3 برابرش می‌كنیم.

ولی با نگاهی عمیق‌تر متوجه می‌شویم كه این تناقض نامیمون نیز به‌دلیل نداشتن برنامه‌ریزی‌های مسئولان وزارت است و مثل اینكه اصلاً نمی‌دانند در این مملكت چه می‌گذرد. مشكلات كاربران ما كه یكی دوتا نیست.

اولاً در بسیاری مناطق (به‌دلیل آینده نگری مسئولان!)، كاربران نمی‌توانند از خدمات اینترنت پرسرعت (ADSL) بهره‌مند شوند.

دوم، اگر هم بتوانند، به‌دلیل قیمت بالای خدمات نمی‌توانند در سبد خانوارشان قرار دهند و درصورتی كه هر دوی این شرایط را بگذرانند با سدی به نام محدودیت سرعت اینترنت 128 كیلوبیتی می‌رسند كه از این خان سومی هیچگونه نمی‌توانند گذر كنند.

حال در این شرایط، ظرفیت انتقال داده 3 برابر می‌شود. پس باز هم هیچ تفاوتی با گذشته نخواهیم داشت و بهتر است مشكل را ریشه یابی كنیم بعد عزم‌مان را برای حلش جزم كنیم.

 

نظرات (1)
بدون نام 17 آذر 1387 ساعت 16:25

منوتو یك دوست هستیم

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: