كد مطلب: 19022 2 اردیبهشت 1393 ساعت 15:10

طرح کارت ملی فرهنگ اجرا می‌شود

جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه پیامک‌های انبوه / رصد محتوایی شبکه‌های اجتماعی

تلنا: وضعیت وزارت ارشاد در حوزه‌ زیرساخت‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات اصلا خوب نیست و باید در این زمینه‌ها تحولی اساسی پیدا کند، چراکه با این وضعیت نمی‌توان مدیریت فرهنگی کرد.

 

به گزارش خبرنگار تلنا، حسن نجفی سولاری رییس مرکز توسعه‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد در نخستین نشست خبری خود در سال 93 با بیان این‌که در حوزه‌ دیجیتال مانند برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، حمایت از موسسات، ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تربیت رسانه‌های برخط، حامل و تلفن همراه، سیاست‌گذاری‌هایی شده است، تصریح کرد: اصول مشارکت فعال برای به نتیجه رساندن سیاست‌های کلان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین و به شورای عالی فضای مجازی داده شده است. همچنین در بسیاری از امور، وظیفه‌ تدوین برنامه‌ها و سیاست‌ها برعهده‌ وزارت ارشاد گذاشته شده و از همه‌ متخصصان تقاضا می‌کنم که در حوزه‌ تدوین سیاست‌ها، الزامات و راهبردها به ما کمک کنند.
سامان‌دهی شبکه‌های اجتماعی
رییس مرکز توسعه‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از طرحی با عنوان سامان‌دهی شبکه‌های اجتماعی ایران یاد کرد و گفت:‌ این طرح در سه سطح امنیتی که وظیفه‌ نهادهای امنیتی است، سطح حمایتی که وظیفه‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی است و رصد محتوایی شبکه‌های اجتماعی در حال برنامه‌ریزی است. خوشبختانه در مقابل نگاه منفی که زمانی علیه شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده بود، اکنون در حال رسیدن به یک تعادل هستیم. همچنین در رابطه با شبکه‌های اجتماعی کمربند غربی و شرقی کشور طرحی را تهیه کرده‌ایم تا شبکه‌های اجتماعی به‌وسیله‌ افراد بومی این مناطق راه‌اندازی شود.
تطبیق اپراتورهای موبایل با فناوری
رییس مرکز توسعه‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با تأکید بر این‌که یکی دیگر از وظایف ما، موضوع توجه به موبایل است، گفت: اگر چهار اپراتور که اکنون در کشور سرویس‌های تلفن همراه را پوشش می‌دهند، بخواهند خودشان را با فناوری روز تطبیق دهند، باید سرویس‌های خود را روی 4G که در آن، پهنای باند دیگر محدودیت ندارد، بگذارند. البته اصلی‌ترین موضوع ما در موبایل، موضوع محتواست. تعداد تولیدکنندگان محتوای موبایل در ایران بسیار محدود است، در حالی که می‌تواند گردش مالی بسیار خوبی داشته باشد. در همین راستا احتمالا مصوبه‌ای در شورای عالی فضای مجازی وضع خواهد شد.
وی افزود: پاک کردن فضای مجازی از آلودگی‌ها، یکی از مهم‌ترین وظایف مرکز رسانه‌های دیجیتال است و نظارت و هدایت درست مجموعه‌ این اپراتورها برعهده‌ی این مرکز است.
نجفی همچنین با اشاره به موضوع شبکه‌ ملی اطلاعات، توضیح داد: ما در اینترنت، نیروی انسانی فعال داریم؛ اما نتوانستیم در این زمینه به اشتهار برسیم. عمده‌ گردش اطلاعات مردم در فضای مجازی بیشتر بیرونی است تا خارجی، بنابراین باید کاری کنیم که مراکز داده‌ها در ایران باشند. این همان چیزی است که در شورای عالی فضای مجازی درباره‌ آن فکر شده و در طرحی با نام شبکه‌ ملی اطلاعات، مردم می‌توانند با 10 درصد کمتر، از خدمات اینترنتی استفاده کنند و مرکز داده‌های محتوایی در داخل کشور قرار گیرد. در این طرح پهنای باند اصلا معنا ندارد و البته قصد ما از چنین طرحی این نیست که دسترسی مردم را به اینترنت جهانی قطع کنیم، بلکه در کنار اینترنت جهانی چنین شبکه‌ای هم وجود خواهد داشت.
او با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری، اظهار کرد: در حوزه‌ کلیدواژه‌هایی که رهبری برای امسال فرمودند، ما طرحی را تدوین کردیم و به مقام عالی وزارت و شورای عالی فضای مجازی داده‌ایم. امیدواریم با تصویب این طرح و با مدیریت جهادی بتوانیم تغییر و تحولی را ایجاد کنیم تا از دایره‌ جنگ نرم، به شیوه‌ای درست عبور کنیم.
رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه 14 هزار مورد شکایت از دریافت پیامک انبوه و تبلیغاتی به ما ارسال شده است، گفت: برخی محتواهایی که از طریق تکنولوژی شبکه اجتماعی و پیامک ها رد و بدل می شود موجب گلایه و نگرانی است از این رو ما با توجه به وظیفه نظارتی خود به اپراتورهای موبایل ابلاغ کرده ایم که طبق قانون هیچ یک از آنها نباید پیامک های حجم انبوه بیش از هزار پیامک را انتشار دهند مگر اینکه این پیامک ها قبل از انتشار در سامانه مرکز رسانه های دیجیتال ثبت و بارگذاری شوند تا امکان کنترل آن وجود داشته باشد در همین حال اپراتورها باید با افرادی که با موبایل خود پیامک انبوه و تبلیغاتی ارسال می کنند، برخورد کنند.
وی با بیان اینکه برای جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه از طریق تلفن همراه برنامه های نظارتی، اجرایی می شود، گفت: برخی تخلفات محدود در این زمینه که خلاف فرهنگ اجتماعی و اسلامی کشور ما بوده، دادگاهی شده است.

حضور مرکز رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه کتاب
نجفی سولاری همچنین درباره حضور مرکز رسانه‌های دیجیتال در نمایشگاه کتاب، یادآوری کرد: همه‌ امکانات این مرکز در اختیار معاونت فرهنگی وزارت ارشاد قرار گرفته تا یک مدیریت درست داشته باشیم. یک سالن خاص هم به مرکز رسانه‌های دیجیتال اختصاص دادند که در این سالن، ناشران دیجیتال می‌توانند حضور داشته باشند. 100 ناشر دیجیتال در نمایشگاه کتاب حضور دارند.
او با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره‌ رسانه‌های دیجیتال، گفت: تعداد آثار رسیده به این جشنواره تا کنون، چهارهزار اثر است. مراحل داوری این جشنواره انجام شده است و اختتامیه‌ آن تا پایان اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.
حجم 400 میلیون دلاری برای صادرات نرم افزار
نجفی سولاری در مورد حجم صادرات نرم افزار در سال 92 نیز گفت: بر اساس آمار رسمی اتاق بازرگانی میزان صادرات نرم افزار از ایران به سایر کشورها، 400 میلیون دلار برآورد می شود اما به صورت غیررسمی این عدد بیشتر از این حجم است چرا که بسیاری از نرم افزارهای دارای مجوز بدون ثبت و ارائه رقم های ارزیابی به خارج از کشور صادر می شوند که این قابل کنترل نیست چرا که هم اکنون سامانه ای برای ثبت و کنترل صادرات دانش وجود ندارد.
طرح کارت ملی فرهنگ
او درباره‌ طرح «کارت ملی فرهنگ» که از طرح‌های این مرکز برای اجرا در سال 93 است، بیان کرد: شبکه‌ ملی فرهنگ یکی از واقعیت‌های عملیاتی موجود است. کارت ملی فرهنگ نیز در همین زیرمجموعه‌ می‌گنجد، به این معنا که ما می‌گوییم در کنار سبد کالایی که به مردم داده می‌شود، یک بسته فرهنگی نیز به مردم داده شود. این بسته می‌تواند یک کتاب باشد یا یک بازی آن‌لاین.
نجفی ادامه داد: کارشناسان از نظر فنی، این بسته را در قالب یک نوع کارت بررسی کرده‌اند و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد. حتا بسیاری از موسسات حاضرند که ابتدا دولت یک عدد اولیه را بگذارد و در دوره‌های بعد، دولت پولش را بردارد و خود این موسسات از طریق امتیازاتی که می‌دهند این کارت را ارائه کنند. اگر وزارت کشور با آن موافقت کند، قطعا اجرایی خواهد شد.
رییس مرکز توسعه‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال درباره‌ مراکز تولید محتوای موبایل نیز تصریح کرد: در مطالعه‌ای که انجام شده، حدود 80 درصد دانشجویان از موبایل هوشمند استفاده می‌کنند و 50 درصد مردم نیز گوشی هوشمند دارند. بنابراین هر کسی بخواهد در حوزه‌ی تولید محتوای موبایل فعالیت کند ما استقبال می‌کنیم و از آن حمایت خواهیم کرد.
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به پرسشی مبنی بر شکایت‌ها از پیامک‌ها، اظهار کرد: بعضی پیامک‌ها وضعیت خوبی ندارند، حتا در مواردی ناچار شده‌ایم که برخی شکایت‌ها را به دادگاه بکشانیم. وضعیت موبایل و محتوایی که در حال رد و بدل شدن است، بسیار نگران‌کننده است. طبق قانون، ما به هیچ‌یک از اپراتورها اجازه‌ی انتشار پیامک انبوه را نمی‌دهیم، مگر این‌که پیامک در سامانه‌ای که طراحی شده، بارگذاری و پس از کنترل، منتشر شود، چراکه در برخی پیامک‌ها و حتا در پیامک‌های تبلیغاتی، اخلاق رعایت نمی‌شود.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: