كد مطلب: 20268 1 مرداد 1395 ساعت 18:45

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت:

تخفیف اینترنت به شرط تسویه بدهی/وضعیت بحرانی اینترنت در 4 نقطه کشور

تلنا:در راستای شفاف سازی وضعیت اپراتورهای ارایه دهنده خدمات اینترنت اطلاعات حجمی سرویس دهنده در مراکزی که به وضعیت اشباع رسیده اند را اعلام تا مشترکان از وضعیت سرویس دهی شرکت ها باخبر شوند.

 
به گزارش تلنا، محمدجواد جهرمی آذری مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در نشست خبری با بیان اینکه در برخی استان‌ها اپراتور بدون ظرفیت‌سازی لازم، بیش از ظرفیت ایجاد شده مشترک جذب می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه تعداد مشترکان اپراتورها جزو اطلاعات محرمانه‌ به شمار می‌رود و ما نیز موظف به حفظ آن هستیم، اما متاسفانه گاهی از این موضوع سوء‌استفاده‌هایی شده بنابراین بحث شفاف‌سازی وضعیت اپراتورها بحثی است که در زیرساخت آن پیگیری خواهیم کرد و به زودی ظرفیت مربوط به اپراتورهای مختلف در استان‌های متعدد را به‌طور شفاف اعلام خواهیم کرد.
وضعیت اینترنت چهارنقطه کشور بحرانی است
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در بسیاری از موارد ارائه‌کنندگان اینترنت ثابت وقتی تعداد قطعی‌هایشان زیاد می شود مشکل را به گردن شرکت ارتباطات زیرساخت می‌اندازند، گفت: تحریک شرکت‌ها به ارائه‌ خدمات مناسب و رعایت بحث شفاف‌سازی در نهایت موجب می‌شود مشترکان در استان‌های مختلف از وضعیت سرویس دهی شرکت‌ها باخبر شده و بدانند اپراتورها در کدام شهرها به حد اشباع رسیده‌اند.
وی با بیان اینکه شفافیت و آمار به بهبود کیفیت خدمات کمک بسزایی خواهد کرد، گفت: کیفیت اینترنت در چهار یا پنج نقطه کشور در حالت بحرانی قرار دارد و به زودی قرار است این موارد را اعلام کنیم که با این کار در لایه دسترسی برای مشترکان امکان انتخاب شرکت‌های متعددی وجود دارد و علاوه بر اپراتورهای ثابت، اپراتورهای تلفن همراه نیز حضور دارند که اکنون به ارائه خدمات پهن‌باند پرداخته و در شهرهای مختلف خدمات آنها قابل دسترسی است. به همین دلیل مشترکان استان‌های مختلف در صورتی که از اطلاعات کافی برخوردار باشند، می‌توانند انتخاب بهتری برای دریافت خدمات داشته باشند.
وی کاربران و رسانه‌ها را ضمانت اجرایی و اهرم فشار برای بهبود شبکه دانست و گفت: وقتی کاربری در یک استان متوجه شود که یک شرکت ارایه دهنده خدمات و سرویس به وضعیت اشباع رسیده است، می تواند تصمیم بگیرد که از سرویس آن استفاده کند یا خیر.
دامپینگ شرکت‌های اینترنتی در شهرستان ها
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی شرکت‌های خاص، دامپینگ در قیمت سرویس‌های خود کرده‌اند تا به این طریق ترافیک مناطق شهرستانی را جذب خود کنند، کفت: هزینه این دامپینگ‌ از صرفه‌جویی در لینک بین استانی تأمین می‌کنند که چنین اتفاقاتی ضربه به صنعت ICT و اپراتورهای رقیب به شمار می رود و باعث ورشکستگی همه اپراتورها می‌شود. در چنین موردی ما به عنوان حاکمیت وظیفه کنترل بازار را بر عهده داریم و نباید بگذاریم اپراتورها چنین کاری انجام دهند.
بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی مخابرات به زیرساخت
جهرمی در ارتباط با بدهی‌های شرکت مخابرات به شرکت زیرساخت یادآور شد: در زمان ورود بنده به این شرکت بدهی‌های مخابرات بالغ بر ۴۳۰ میلیارد تومان بود که تاکنون بخشی از این بدهی‌ها پرداخت شده و این رقم به ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است. با این حال براساس مصوبات کمیسون تنظیم مقررات ارتباطات، تخفیفات قایل شده برای اپراتورها از زمانی آغاز می شود که بدهی‌هایشان تعیین تکلیف شده باشد و مخابرات ایران نیز تا تسویه نشدن کامل بدهی اش با زیرساخت نمی تواند از تعرفه های تخفیفی استفاده کند.
کسری بودجه 330 میلیاردی زیرساخت
وی اذعان کرد: در حال حاضر با ابتکاراتی نظیر راه‌اندازی نقاط تبادل ترافیک داده تا 84 درصد قیمت‌های حوزه انتقال و تا 42 درصد هزینه اینترنت را پایین آورده‌ایم. با راه‌اندازی مراکز IXP آن چیزی که باید داخل شبکه می‌گشت را از درآمد خودمان حذف کردیم.
او افزود: درآمد زیرساخت حدود 1800 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است اما پیش‌بینی‌های مالی ما نشان می‌دهد که 630 میلیارد تومان با توجه به این سیاست‌ها، کاهش درآمد خواهیم داشت. این در حالی است که هزینه‌های زیرساخت بالغ بر 1500 میلیارد تومان در سال می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات با ابراز امیدواری نسبت به اینکه زیرساخت در حاشیه ضرر قرار نگیرد، اظهار کرد: زیرا بازار بزرگ و بالتبع درآمدهای ما بیشتر می‌شود و باید تلاش شود با راه‌اندازی مرکز Peering چابهار، سهم بازار منطقه‌ای را به دست آوریم و ترانزیت را از کشور داشته باشیم. اتفاقات خوبی در راه است که شاهد آنها خواهیم بود.
 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: