كد مطلب: 20272 2 مرداد 1395 ساعت 17:45

وزیر ارشاد در همایش فرصت های سرمایه گذاری در صنعت ICT :

سهم ایران در تولید فضای مجازی مطلوب نیست/جایگاه ۱۸ ایران در ثبت دامنه‌های اینترنتی

تلنا: رتبه ایران از لحاظ ثبت دامنه اینترنتی در دنیا 18 اما تعداد سایت هایی که از زبان فارسی استفاده می کنند 0.8 درصد است و این آمار نشان می دهد سهم ایران در تولید محتوای وب مطلوب نیست.

 
به گزارش خبرنگار تلنا، علی جنتی در همایش فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با بیان اینکه بزرگترین چالش هزاره سوم تولید محتواست، اظهار کرد: در این دوره هر شهروندی می تواند به تنهایی تولید محتوا کند.
وی با تأکید بر اینکه با مهاجرت به سمت فضای مجازی باید به رشد ارزش های ملی و فرهنگی جامعه کمک کنیم، گفت: در این راستا لازم است متذکر شوم که در قانون اساسی کشورمان نیز بر برابری و عدالت اجتماعی، مشارکت اجتماعی و تعامل تأکید شده که فضای مجازی می تواند تسهیل گر تحقق آن باشد.
علی جنتی وزیر ارشاد با بیان اینکه با مهاجرت به سمت فضای مجازی باید به رشد ارزش های ملی و فرهنگی جامعه کمک کنیم، گفت: سرمایه گذاری در زیرساخت ها و تولید محتوا باید همگام با یکدیگر صورت گیرد تا نهایتا بتوانیم از ظرفیت های ICT به نحو احسن استفاده کنیم.
جنتی گفت: علیرغم توسعه زیرساخت‌ها، اقدامات برای تولید محتوای فرهنگی دیجیتال هدفمند نبوده و نیازمند سهولت کسب و کار فرهنگی دیجیتال، یکپارچه‌سازی فرآیندها، ایجاد نظام نظارتی یکپارچه برای تولید محتوا و آموزش اصول کسب و کار هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اعطای لوگوی هوشمند به سایت ها برای تأمین مالکیت مادی و معنوی دارندگان سایت و رونق کسب و کار دیجیتال خبر داد و گفت: این طرح به زودی اجرایی می‌شود.
وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت محتوا در شرایط امروز، گفت: شاهد توسعه کشورهای ژاپن، کره جنوبی، چین و هند بر مبنای صنایع تکنولوژی هستیم و در ایران نیز بررسی‌ برای تولید محتوا مزیت‌های رقابتی داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در هیچ دوره‌ای مثل امروز جوامع انسانی در چهارراه برخوردهای فرهنگی و تکنولوژی قرار نگرفته اند.
جنتی با باین اینکه بزرگترین چالش هزاره سوم، چالش تولید محتوا است، گفت: هم اکنون بیش از 40 میلیون کاربر اینترنت در کشور وجود دارد که زمینه مناسبی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه محتوا ایجاد کرده است.
جنتی خاظر نشان کرد: رسیدن به اهداف افق 1404 جز با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های جدید و مهاجرت به فضای شفاف مجازی تحقق پیدا نخواهد کرد و برای این منظور باید همزمان به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، سرمایه گذاری در نرم‌افزار و محتوا نیز انجام شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه به ایجاد زمینه راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی دیجیتال برای افراد حقیقی بالای 18 سال، آماده‌سازی سامانه رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی، ایجاد شبکه ملی فرهنگ، ایجاد دبیرخانه سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی و تلاش برای ایجاد 2000 شغل در حوزه تولید محتوای فرهنگی دیجیتال اشاره کرد.
جنتی گفت: علاوه بر طرح‌های اشاره شده طرح ساماندهی شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی در قالب کارگروه تخصصی در دستور کار است.

وی دیگر برنامه‌های این وزارتخانه را ساماندهی کسب و کار زنان در فضای مجازی و مشارکت بخش خصوصی در مدیریت فضای مجازی با تشکیل اتحادیه ناشران دیجیتال عنوان کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچینن همچنین با اشاره به ایجاد سامانه نمایش خانگی (VOD) گفت: VOD توسط سازمان سینمایی دنبال می‌شود و با تجمیع‌کنندگان محتوا، مرکز ملی فضای مجازی، تولیدکنندگان فیلم و وزارت ارتباطات در حال مذاکره هستیم.
 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: