كد مطلب: 20699 6 دی 1396 ساعت 09:52

سازمان نصر نیازمند ارتباط با همه صنایع است

تلنا: امسال، حساس‌ترین فرصت پیش رو برای صنعت رایانه‌ای کشور باشد چرا که این روزها بیش از همیشه فناوری با زندگی مردم و دیگر صنایع درآمیخته و این سازمان علاوه بر اینکه نیازمند است تا به اجرای قوانین فعلی و تدوین قوانین جدید بپردازد، نیازمند ایجاد بستری است تا همه صنایع بتوانند در حوزه آی تی چشم‌انداز مشترکی پیدا کنند.

 

بیش از 12 سال از آغاز فعالیت نظام صنفی رایانه‌ای می‌گذرد و شاید امسال، حساس‌ترین فرصت پیش رو برای صنعت رایانه‌ای کشور باشد چرا که این روزها بیش از همیشه فناوری با زندگی مردم و دیگر صنایع درآمیخته و این سازمان علاوه بر اینکه نیازمند است تا به اجرای قوانین فعلی و تدوین قوانین جدید بپردازد، نیازمند ایجاد بستری است تا همه صنایع بتوانند در حوزه آی تی چشم‌انداز مشترکی پیدا کنند.
در سه سال اخیر اتفاقات مهمی در صنعت آی تی و تجارت الکترونیک رخ داده است، که ریشه اصلی این اتفاقات در تضاد منافع برخی از صنوف بوده است. بازار سنتی ایران را در سال‌های نه چندان دور، موجی از تغییر تهدید می‌کند و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌تواند در این زمان ناجی همه صنایع سنتی و البته پشتیان شرکت‌ها و فعالان حوزه آی تی و الکترونیک باشد.
در سال‌های گذشته سازمان نصر به عنوان یکی از محورهای اصلی در مشاوره به وزرات‌خانه‌ها و قانون‌گذاران بوده است، ولی هیچگاه به‌عنوان یک سازمان پیشرو و آوانگارد برای حمایت از کسب و کارهای نوین و ایده‌های تازه عمل نکرده است. که شاید بتوان یکی از دلایل آن را بی توجهی به افکار تازه و کسب و کارهای نوپا و تازه وارد به این صنعت دانست. استفاده ازافکار جوان که تجربیات عملی در زمینه پیوند صنایع و بخش‌های سنتی و جدید را دارند قطعاً می‌تواند به گسترش افق دید این سازمان منجر شود.
قطعا تجربه فعالیت در امور صنفی، یکی از امتیازهای برجسته برای هر کاندیدایی این دوره از انتخابات سازمان نصر است اما باید توجه داشت که دنیای رایانه دیگر منحصر به طراحی نرم‌افزار یا نصب فیبرهای ارتباطی نیست و اتفاقات و تحولاتی بزرگی در انتظار این حوزه خواهد بود. اتفاقاتی که باید در مورد آن آگاه بود و به روز بود و بتوان متناسب با شرایط ایران نسبت به آن واکنش نشاند داد.
در یک نگاه کوتاه به سه سال گذشته در سازمان نصر می‌توان گفت که :
1-حضور افرادی که توان یا وقت کافی برای حضور در صنف ندارند، چندان مفید به نظر نمی‌رسد و بهتر است به جای نمایندگان منفعل افرادی تازه نفس و با انگیزه را برای حضور در مهمترین سازمان صنفی این روزهای ایران انتخاب کرد.
2-شرکت‌های نوپا که ذاتا از مدل‌های هک رشد برای ارتقای خود استفاده کرده‌اند و نگرش خلاقانه‌تری نسبت به دیگر کسب و کارها دارند؛ می‌توانند فرصت آفرینان موثری در سازمان باشند و تجربه سازمان خود را به دیگر اقشار صنف منتقل کنند.
3-در حال حاضر بیشتراعضای سازمان به‌جای اینکه سازمان نصر را به عنوان حامی ومولد قوانین حمایتی وحلال مشکلات بدانند از آن صرفا به‌عنوان مرجعی برای اخذ مجوز استفاده می‌کنند این رویکرد باید تغییر کند و سازمان با تشکیل کارگروه‌های مختلف بتواند از نظرات همه بخش‌های فعال در صنعت آی تی کشور بهره‌مند شده و در تصمیم سازی‌ها موثر باشد.
4- استفاده از ظرفیت‌های موجود بهترین روش برای ارتقا سطح سازمان و ایجاد بهینه سازی در عملکر سازمان است. واقعا چند درصد از ظرفیت‌هایی که قانون برای این بخش فراهم کرده استقاده شده است؟ هیئت مدیره های پیشین تا چه حد در انتقال اطلاعات و فرصت‌های برابر برای همه فعالان این بخش تلاش کرده اند؟
آینده بسیاری از کسب و کارهای این صنف متمرکز بر ساختار شبکه تعریف خواهد شد، شیوه‌ای که می‌تواند منبع و مرجع مهمی از اطلاعات برای بازار و بسیاری از اصناف دیگر نیز باشد، لازم است تا تمهیدات خاصی برای گسترش این کسب و کارها که بهترین گزینه برای کشورهای در حال گذار از صنایع سنتی به صنایع جدید هستند، اندیشید. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیازمند نظرات افرادی است که با پوست و استخوان مصائب راه‌اندازی و چرخاندن یک کسب و کار را از صفر تجربه کرده‌اند و می‌توانند تمام چاله‌های ناپیدای مسیر را برای تصمیم‌گیران نهایی شناسایی کنند. آینده بخش مهمی از اقتصاد ایران در دست فعالان این صنف است و باید با نگاهی ژرف‌تر به چالش‌ها، مشکلات و روش‌های رشد این صنعت نگاه کرد.

پشوتن پورپزشک، مدیرعامل ایده نوین تجارت روماک(بامیلو) کاندیدای انتخاباتی

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: