كد مطلب: 20751 29 آبان 1397 ساعت 15:22

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

صداوسیما باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را آزاد نمی‌کند|موضوع “باند طلایی” در دولت و شورای عالی فضای مجازی در حال پیگیری است

تلنا: بخشی از دو باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز که قبلاً برای سرویس آنالوگ پخش همگانی استفاده می‌شد، اکنون آزاد شده است و باوجود بلااستفاده بودن این باند فرکانسی متأسفانه #صداوسیما آن را آزاد نمی‌کند.

 

به گزارش تلنا، به نقل از نشریه الکترونیک ترند ازآنجاکه استفاده از باند ۷۰۰ مگاهرتز و طیف طلایی TVWS (باند آزاد تلویزیونی) با فرکانس پایین، پوشش در وسعت جغرافیایی گسترده را با تلفات و میرایی کمتری مواجه می‌کند و با توجه به اینکه بسامد پایین این طیف رادیویی، ایستگاه‌های پایه کمتری برای انتقال نیاز دارد ازجمله بهترین طیف‌های فرکانسی جهت برقراری ارتباطات موبایلی در نسل‌های جدید و همچنین به‌عنوان باند اقتصادی مناطق روستایی به‌حساب می‌آید.

👈از مزایای خالی شدن باند ۷۰۰ مگاهرتز، کاهش سرمایه‌گذاری اپراتورهای موبایل در نسل‌های سوم، چهارم و  ۵G می‌باشد. همچنین با توجه به خصیصه‌های این طیف فرکانس و عدم نیاز به دیدمستقیم، جدای از فناوری #5G، حوزه #IoT و #M2M نیز از مزایای بی‌شمار آزادسازی آن بی‌نصیب نخواهد ماند.

برساس توافقنامه GE06 اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) که در سال ۲۰۰۶ میلادی در ژنو امضا شد، ۱۲۰ کشور ازجمله ایران متعهد شدند تا سال ۲۰۱۵ میلادی پخش رادیو تلویزیونی خود را به‌طور کامل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کنند.
براین اساس، ایران متعهد شده بود تا تاریخ ۱۳۹۴/۳/۲۷ تکه باندهای با فرکانس 700–800 MHz را آزاد کرده تا امکان استفاده عادلانه از این منبع کمیاب ملی برای اپراتورهای مخابراتی کشور فراهم شود.
تجربه خریدوفروش تکه باندهای موردبحث، ارزش مادی این تکه باندها در بازارهای پیشرفته را نشان می‌دهد. برای مثال: FCC (رگولاتوری حوزه ارتباطات ایالات‌متحده) این تکه باندها را در پنج رده (شامل بسته‌های D,C,B,A,E) باقیمت پایه ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ برای استفاده ۱۰ ساله از آن‌ها، به مزایده عمومی گذاشت که در طی فرآیند مزایده توانست همه آن‌ها را به مبلغ ۱۹٫۶ میلیارد دلار واگذار کند.
شایان ذکر است بر اساس برنامه تأییدشده کمیسیون اروپا، کلیه کشورهای عضو می‌بایست تا سال ۲۰۲۰، باند ۷۰۰ مگاهرتز (۶۹۴-۷۹۰) را به خدمات موبایل اختصاص دهند.
تاکنون طبق تفسیر مقدمه قانون اساسی و اصل‌های ۴۴ و ۱۷۵ قانون اساسی درباره بخش مربوط به رادیو تلویزیون، مالیکت این تکه باندها در اختیار سازمان صدا و سیما بوده و علیرغم آزاد شدن بخش‌هایی از آن به دلیل دیجیتالی شدن پخش زمینی برنامه‌های صداوسیما، از انحصار این سازمان خارج نشده است.
پیش‌ازاین نیز بر اساس براساس آخرین گزارش مطالعاتی دفتر ⁣فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی اعلام‌شده بود عدم استفاده مناسب از تکه باندهای یادشده نمونه بارزی از عدم استفاده بهینه و بهره‌وری بسیار پایین از منابع کمیاب باند فرکانسی است و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای آزادسازی تکه باندهای تخلیه‌شده از فرآیند دیجیتالی شدن پخش برنامه‌های رادیوتلویزیونی تاکنون به مقصود نرسیده و نیازمند همکاری بیشتر سازمان صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی با این وزارتخانه است.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: