كد مطلب: 9007 19 مهر 1389 ساعت 10:27

لزوم واگشایی سیم مسی

ارتباط سیمی بین مشتری ومركز تلفن را حلقه محلی می نامند كه اغلب مالكیت آن متعلق به اپراتورهای مخابراتی غالب یا مسلط در هر كشور است (در ایران تحت مالكیت شركت مخابرات ایران است)...

 

واگشایی حلقه محلی (سیم محلی) یا (Local loop unbundling(LLU)) , فرایندی است مربوط به رگولاتوری كه به چندین شركت واپراتور مخابراتی امكان می دهد از سیم مسی كه از مركز تلفن تا محل كار یا زندگی مشترك كشیده است دسترسی داشته باشند. در اصطلاح ارتباط سیمی بین مشتری ومركز تلفن را حلقه محلی می نامند كه اغلب مالكیت آن متعلق به اپراتورهای مخابراتی غالب یا مسلط در هر كشور است (در ایران تحت مالكیت شركت مخابرات ایران است).
نهادهای رگولاتوری(تنظیم مقررات )، به منظورایجاد رقابت به شركت های فراهم كننده خدمات دسترسی Unbundle اعطا می كنند.

این فرایند اغلب از جانب اپراتورهای مخابراتی غالب كه عموما دارای انحصار دولتی بوده است به راحتی مورد پذیرش قرار نمی گیرد و شركت غالب حاضر نیست به راحتی درهای رقابت را به روی شركت های فراهم كننده خدمات باز كند. این جا ست كه مداخله قدرتمند نهاد تنظیم مقررات ضرورت پیدا می كند.اما از طرف دیگر شركت های فراهم كننده خدمات، مثلا شركت های ارایه دهنده اینترنت ADSL این طور استدلال می كنند كه ایجاد شبكه سیم مسی جدید اقتصادی نبوده و بهترین راه‌حل مقررات‌زدایی از استفاده از سیم مسی برای ارائه خدمات است . اما در صورت عدم تحقق مقررات‌زدایی یا واگشایی از انحصار سیم مسی است،زیرا كه با شرایط انحصاری به غیر از اپراتور غالب، سایر شركت‌ها با مشكلات عدیده‌ای مواجه خواهند شد و شركت غالب هم همچنان به انحصار خود ادامه خواهد داد.بنابراین نهادهای تنظیم مقررات موظف هستند تا شرایطی عادلانه برای خدمات‌دهی بر روی سیم مسی توسط شركت های ارایه دهنده ADSL تعیین كند واپراتور غالب را ملزم به رعایت آن كند.
از طرف دیگر شركت‌های ارایه دهنده ADSL استدلال می‌كنند كه اپراتور غالب انحصار سیم مسی را در بازاری رقابتی و سالم و ریسك پذیر به دست نیاورده است بلكه از محل انحصار دولتی یا خصوصی ، و در كشور ما از محل ودایع مردمی به دست آورده است بنابراین اپراتور غالب این استحقاق را ندارد كه از این محل درآمد همیشگی و پیوسته‌ای داشته باشد.
واگشایی از سوی نهادهای تنظیم مقررات در كشورهایی چون ایالات متحده آمریكا, استرالیا ، اتحادیه اروپا ، هند وكشورهای دیگر اجرا شده است. البته سازمان تجارت جهانی (WTO) هم در بندهایی از قوانین خود به طور ضمنی، اعضای این سازمان را به رعایت این فرایند ملزم كرده است.
اما متاسفانه شرایط موجود در كشور ما به گونه‌ای به وخامت انحصار سیم مسی افزوده است، به طوری كه تا پیش از فرایند واگذاری شركت مخابرات ایران به بخش نیمه خصوصی، این انحصار در دست دولت بود، با واگذاری مخابرات، این انحصار به انحصار بسیار خطرناك‌تر خصوصی بدل شده است و نمود این انحصار را می‌توان در مشكلات شركت‌های بخش خصوصی در دسترسی به سیم مسی مشاهده كرد.

 

نظرات بازدیدکنندگان:

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: