كد مطلب: 20715
تاريخ انتشار: 29 بهمن 1396 ساعت 18:02
چاپ چاپ

نظام پیام‌رسان‌ها باید داخلی شود/ریالی از درآمد رجیستری به وزارت ارتباطات داده نمی شود

تلنا: با اتهام‌زنی‌ها، عدم آگاهی و چوب لای چرخ جوان‌ها گذاشتن در فرایند شکل‌گیری اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتالی، اقتصادمان را به شرکت‌های بین‌المللی در چند سال آینده واگذار خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار تلنا، آذر جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با ادامه روند اتهام‌زنی‌ها، عدم آگاهی و چوب لای چرخ جوان‌ها گذاشتن در فرایند شکل‌گیری اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتالی، اقتصادمان را به شرکت‌های بین‌المللی در چند سال آینده واگذار خواهیم کرد.

وی گفت: فردا نگویید کسی نمی‌دانست باید آگاهی داشته باشیم که چه اتفاقی در حال وقوع است. همین‌طور که با معرفی کتاب به مردم در این باره آگاهی‌رسانی کنیم. در غیر این صورت در فرایند چند سال آینده خودمان، خودمان را بازنده می‌کنیم.

وزیر ارتباطات‌ گفت: درباره تحول دیجیتالی با همکاری مرکز ملی فضای مجازی طرحی در حال تهیه برای ارسال به دولت است همچنان که در این رابطه طرح توسعه اشتغال فراگیر در چند استان اجرا شده که در استان‌های یزد و خراسان رضوی موفق‌تر بوده است و تا 27 اردیبهشت 97 بحث اشتغال فراگیر را در همه استان‌ها اجرا می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات جزو اولین مجموعه‌هایی بوده که سند پیوست فناوری را تهیه و اجرا کرده، گفت: پیرو الزامات این سند اخیراً یک تولیدکننده خارجی اعلام آمادگی کرده که برخی تجهیزات را با توجه به سیاست ما در منطقه ویژه اقتصادی در ایران تولید کند.

جهرمی همچنین با اشاره به وضعیت تولید داخل در صنعت مخابرات، گفت: کارخانه ITI که در حوزه صنایع مخابراتی فعال بود ورشکسته شده و چون بخش خصوصی بود نتوانستیم آن را احیا کنیم. 

همچنین کارخانه ITMC فرایند احیایش آغاز شده، بخشی از بدهی‌هایش تقسیط و بخشی نیز بخشیده شده و بخشی از خط تولیدش بازنگری شده است که این کارخانه نماد کشور است و باید احیا شود.

پاسکاری مردم در گرفتن مجوز کسب و کار

وزیر ارتباطات همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه مردم در گرفتن مجوز کسب و کار پاس داده می‌شوند، گفت: موردی وجود داشته که یک نهاد 5 کارت هوشمند صادر کرده است.

وی درباره مجوزهای متعدد لازم، گفت: اگر بخواهیم یک مجوز را حذف کنیم صدای آن سازمان همه کشور را پر می‌کند. 

جهرمی گفت: اقتصاد ایران غریب‌پرور است و سرمایه‌گذار خارجی را تشویق می‌کند و هزار مانع مقابل راه سرمایه‌گذار داخلی می‌گذارد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سؤال که کسب‌وکارهای سنتی زیادی در اثر کسب و کارهای اینترنتی از بین رفته‌اند، گفت: این روند در دنیا بدیهی است و باید راهکارهایی اتخاذ کنیم که با استفاده از فناوری نیروی کار توانمند شود و به کار جدید برگردد.

وی گفت: در گذشته کارهایی با 20 نفر نیرو انجام می‌شد و اکنون با 5 نفر قابل انجام است و موضوع افزایش بهره‌وری همه‌گیر است.

جهرمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه پیش از این از لیستی شامل 21 قلم کالا که به دلیل دارا بودن نمونه داخلی ممنوع‌الورود می‌شوند خبر داده بودید و آن لیست چه شد، گفت: از لیست 21 قلمی 19 قلم مورد تأیید قرار گرفته و در دستور کار هیأت دولت است که این ممنوعیت برای به کارگیری در بخش دولت است و برای بخش خصوصی لازم‌الاجرا نیست که برای اجرا توسط بخش خصوصی باید مشوق در نظر بگیریم. 

وزیر ارتباطات همچنین خاطرنشان کرد: در دولت همراه که رونمایی خواهد شد نرم‌افزار بین‌دستگاهی برای تسهیل ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر وجود دارد.

وی با بیان اینکه ریالی از درآمدهای ناشی از طرح ثبت گوشی های همراه موسوم‌ به رجیستری از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نمی شود، گفت: افزایش هزینه ای که ناشی از ریجستری است هزینه گمرکی است که به چرخه اضافه میشود. حدود 4 درصد که باید به حساب خزانه واریز شود. البته هزینه ارزش افزوده و مالیات هم هست که قابلا هم وجود داشته و این 5 درصد عدد قابل توجهی نیست.

اتفاقی که این وسط رخ داد، شما تصور کنید که بازار 4 میلیارد ریالی هست که 95 درصد آن هم قاچاق است. حجم زیادی بازار ناسالم در عرصه داشتیم کسانی که منافع مالی آنها در خطر قرار می گیرد ساکت نخواهند بود و بنابراین بسیاری از فضا سازی ها غیر واقعی بود و گران شدن گوشی ها از جنس تخریب بود.

http://telna.ir/fa/content/20715 :لینک مطلب